2016 - Watch for Kasey

Kasey in 2016


January 15
Rainer Sporting Dog Show/Puyallup,WA/BaRay

Friday Judge: Patricia Robinson - BOB #201

Group Judge:  Pat Mowbray-Morgan - GROUP THREE

**********************************************************************************************************
January 16 - 17
Tacoma/Puyallup Show/Puyallup,WA/BaRay

Saturday Judge: Bernadette Cox - SELECT
Group Judge: 
Sunday Judge: Robert Robinson - NOTHING
Group Judge:
Monday Judge: Pat Mowbray-Morgan - BOB #202
Group Judge: Robert Robinson
**********************************************************************************************************
January 21 - 24
Rose City Classic/Portland,OR/Onofrio

Thursday Judge: Valerie Dombrowski - BOB #203
Group Judge: Judy Harrington - GROUP THREE
Friday Judge: Carl Liepman - BOB #204
Group Judge: Daniel Dowling - NOTHING 
Saturday Judge: Judy Harrington - SELECT
Group Judge: Carl Liepman
Sunday Judge: Daniel Dowling - NOTHING
Group Judge: Larry Sinlair
**********************************************************************************************************
February 5 - 7 
Ladies KC of BC/Surrey,BC/Dogshow.ca

Friday Judge: Martin Doherty -BOB #205

Group Judge: Martin Doherty - GROUP ONE
Saturday Judge: R Yurick - BOB #206

Group Judge: R, Yurick - GROUP ONE
Sunday Judge: Geraldine Taylor - BOB #207
Group Judge: Geraldine Taylor - GROUP TWO
********************************************************************************************************** February 16, 2016
WESTMINSTER DOG SHOW/NEW YORK

 Judge: Virginia Murray - BOB #208
 
**********************************************************************************************************
February 20 - 21
Santa Clara KC/San Jose, CA/MB-F

Saturday Judge: Suzanne Dillin - BOB #209
Group Judge: Suzanne Dillin
Sunday Judge: Sam Houston Clark - BOB #210
Group Judge: Sam Houston Clark
**************************************************************************************** 
February 25 - 28
Linn Co. KC/Albany, OR/Onofrio

2/25 - Thursday Judge: Nancy Liebes - BOB #211
Group Judge: Joy Brewster - NOTHING
2/26 - Friday Judge: Lewis Bayne - BOB #212
Group Judge: Marissa Clark - CUT
2/27 - Saturday Judge: Marissa Clark - BOB #213

Group Judge:  Nancy Liebes - GROUP 2
2/28 - Sunday Judge: Kimberly Meredith Cavanna - BOB #214

Group Judge: Kimberly Meredith Cavanna - GROUP FOUR
**********************************************************************************************************
FEBRUARY STATS #1 BREED/#1 ALL-BREED/#1 BREED IN CANADA
**********************************************************************************************************
March 5 - 6
Hawaiian KC/Valley Isle KC/ Honolulu,HI 

3/5 - AM Saturday AM Judge: Robert Shreve - BOB #215
Group Judge: Robert Shreve - GROUP TWO
3/5 - PM Saturday PM Judge: Carmen Haller - BOB #216
Group Judge: Carmen Haller - GROUP ONE
3/6 - Sunday Judge: Denny Mounce - BOB #217
Group Judge: Denny Mounce - GROUP THREE
**********************************************************************************************************
March 12 - 13
Seattle KC/Seattle, WA

3/12 - Saturday Judge: Lisa Warren - BOB #218

Group Judge: Anne Katona - GROUP ONE

3/13 - Sunday Judge: Gary Andersen - BOB #219

Group Judge: Gary Andersen - GROUP TWO
**********************************************************************************************************
March 25 - 27
Oceandside KC/Chilliwack, BC

3/25 - Friday Judge: Gloria Gerringer-BOB #220
Group Judge: Gloria Gerringer - GROUP ONE
3/26 - Saturday Judge: David Swartwood - BOB - #221
Group Judge: David Swartwood - NOTHING
3/27 - Sunday Judge: Eric Ringle - BOB - #222
Group Judge:  Eric Ringle - GROUP ONE
 
****************************************************************************************
MARCH STATS #1 BREED/#1 ALL-BREED/#1 BREED IN CANADA
****************************************************************************************
April 2 - 3
Chintimini KC/Albany, OR

4/2 - Saturday Judge: Linda Robey - BOB #223

Group Judge: Linda Robey - GROUP THREE

4/3 - Sunday Judge: Dana Cline - BOB #224

Group Judge: Dana Cline  - GROUP THREE
****************************************************************************************
April 8 - 11
Renaissance Show/Chilliwack, BC

4/8 - Friday Judge: E Sangkanukup - BOB #225
Group Judge: E Sangkanukup - GROUP THREE
4/9 - Saturday Judge: Wanda Spediacci - BOB #226
Group Judge: Carol Graham - GROUP FOUR 
4/10 - Sunday Judge: Starr White - BOB #227

Group Judge: Starr White - GROUP ONE

BEST IN SHOW - Wanda Spediacci - BEST IN SHOW #3 Canadian
4/11 - Monday Judge: Kim Leblanc - BOB #228
Group Judge: Kim Leblanc - NOTHING
****************************************************************************************
April 16-17
Ephrata-Moses Lake KC/Moses Lake, WA

4/16 - Saturday Judge: Gareth-Morgan Jones - SELECT
Group Judge: Timothy Doxtater
4/17 - Sunday Judge: Donald Emslie - BOB #229

Group Judge: Donald Emslie - GROUP THREE

 ************************************************************************************
April 23-24
Grand Island KC/Grand Island, NE

4/23 - Saturday Judge: Paula Nykiel - BOB #230
Group Judge: Denys Jenssen - GROUP THREE
4/24 - Sunday Judge: Denys Jenssen - BOB #231
Group Judge: Paula Nykiel - GROUP TWO
****************************************************************************************
APRIL STATS #1 BREED/#2 ALL-BREED/#1 BREED IN CANADA
****************************************************************************************

April 30 - May 1
Walla Walla KC/Pendleton, OR

 4/30 - Saturday Judge: Cyndi Vogels - BOB #232
Group Judge: Barbara Alderman - MADE THE CUT
 5/1 - Sunday Judge: Ronald Spritzer - BOB #233

Group Judge: Ronald Spritzer - GROUP ONE
****************************************************************************************
May 7-8
Olympic KC/Elma,WA

5/7 - Saturday Judge: Denny Mounce - BOB #234
 
Group Judge: Ronald Freeman - GROUP FOUR
5/8 - Sunday Judge: Ronald Freeman - BOB #235 
Group Judge: Debbie Campbell-Freeman
****************************************************************************************
May 14-15
KC of Greater Victoria/Victoria,TX

 5/14 - Saturday Judge: Lorraine Bisso - BOB #236

Group Judge: Virginia Lynne - GROUP ONE
5/15 - Sunday Judge: Jon Cole - BOB #237 
Group Judge: Loraine Bisso - GROUP ONE

BIS Judge: Loraine Bisso 
 RESERVE BEST IN SHOW #4 US
****************************************************************************************
May 20-23
Mt baker KC/Bell Vernon/Lynden,WA/BaRay

5/20 - Friday Judge: Judi Shurb - BOB #238 

Group Judge: Judi Shurb - GROUP FOUR 
5/21 - Saturday Judge: Elizabeth Muthard - SELECT 
Group Judge: Elizabeth Muthard
5/22 - Sunday Judge: Terry Stacy - BOB #239

Group Judge: Walter Pinsker - GROUP THREE 
5/23 - Monday Judge: Loraine Boutwell - BOB #240
Group Judge: Loraine Boutwell
****************************************************************************************
May 28-29/May 30-31
Spokane KC/Coeur d'alene DF/Onofrio

5/28 - Saturday Judge: Temptest Deptuch -BOB #241
Group Judge: Temptest Deptuch - GROUP FOUR
5/29 - Sunday Judge: Elizabeth Sweigart - BOB #242

Group Judge: Elizabeth Sweigart - GROUP TWO
5/30 - Monday Judge: Pluis Davern - SELECT
Group Judge: Pluis Davern
5/31 - Tuesday Judge: Sharol Candace Way - BOB #243

Group Judge: Sharol Candace Way - GROUP ONE
****************************************************************************************
June 4-5
Yakima KC/Yakima,WA/BaRay

6/4 - Saturday Judge: Dr Ruby Hertz - BOB

Group Judge: Robert Lopachuck - GROUP ONE
6/5 - Sunday Judge: Mrs Terry Carter - NO SHOW GOING TO CA.
Group Judge:  Mrs Terry Carter
 ****************************************************************************************
June 6-9
FCRSA NATIONAL/Sacramento,CA/Onofrio

6/6 - Monday - Gun Dog Sweeps

6/7 - Tuesday - RING OF HONOR

6/9 - Thursday - Best of Breed (Kasey Working Class)
 Judge: Douglas Johnson
 ****************************************************************************************
June 9-12
"WOOFSTOCK"
Vallejo,CA/MB-F

6/9 - Thursday Judge: SELECT
Group Judge:
6/10 - Friday Judge: David Swartwood - SELECT
Group Judge:
 6/11 - Saturday Judge: SELECT
Group Judge: 
 6/12 - Sunday Judge: NOTHING
Group Judge: 
****************************************************************************************
June 25-26
Canby,OR/

  6/25 - Saturday Judge: Roland Hatchel - SELECT
Group Judge:  Yvonne Savard
 6/26 - Sunday Judge: Judith Brown - BOB #245
Group Judge: Beth Speich - NOTHING 
****************************************************************************************
 July 1 - 3
Redmond, OR

Friday: - SELECT
Group Judge:
   - Saturday Judge:  BOB #246
Group Judge:  
  - Sunday Judge: BOB #247 
Group Judge:  
****************************************************************************************
 July 8 - 10
Soldnta, AK
 
  7/8 - Friday Judge: Kenneth Buxton - SELECT
Group Judge: Kenneth Buxton 
7/9  - Saturday Judge: Dana Cline - SELECT
Group Judge: Dana Cline 
  7/10 - Sunday Judge: Donna Buxton - SELECT
Group Judge: Donna Buxton 
****************************************************************************************
July 16 -17
FCRSC NATIONAL/SURREY,BC
FIRST AWARD OF MERIT
July 16
Saturday Judge: Ann Danabie
 ****************************************************************************************
July 16-17
Sporting Dog Spectacular
7/16 - Saturday Judge: SELECT
Group Judge:
7/17 - Sunday Judge: SELECT
Group Judge:
****************************************************************************************
July 21 - 24
Pacific KC/Surrey, BC

7/21 - Thursday Judge: Alan Ewles - BOB #248
Group Judge: Alan Ewles - GROUP TWO
7/22 - Friday Judge: Terill Udenberg (Dr) - BOB #249
Group Judge: Terill Udenberg (Dr) - GROUP ONE
7/23 - Saturday Judge: Guillermo Carrillo - BOB #250
Group Judge: Guillermo Carrillo - GROUP ONE
7/24 - Sunday Judge: Maida Puterman - BOB #251
Group Judge: Maida Puterman - GROUP ONE

RESERVE BEST IN SHOW #3 Canadian Maida Puterman
****************************************************************************************
July 29 - Aug 1
Alberta KC/Calgary, AB

7/29 - Friday Judge: SELECT
Group Judge:
7/30 - Saturday Judge: Arley Hussin - BOB #252
Group Judge: Arley Hussien - GROUP ONE
7/31 - Sunday Judge: Branislav Rajic - BOB #253
Group Judge: Branislav Rajic - GROUP FOUR
8/1 - Monday Judge: SELECT
Group Judge: 
**************************************************************************************** 
Aug 5 - 7
Victoria KC, Sacchion, BC

8/5 - Friday Judge: Janet Lobb BOB #254
Group Judge Janet Lobb - GROUP TWO
8/6 - Saturday Judge: Ann Ingram - BOB #255
Group Judge: Ann Ingram - GROUP TWO
5/7 - Sunday Judge: Joe Lobb - BOB #256
Group Judge: Joe Lobb - GROUP THREE
****************************************************************************************
Aug 13 - 14
Nisqually KC, Rainer, WA

8/13 - Saturday Judge: Paula Nykiel - BOB #257
Group Judge: Cindy Vogels
8/14 - Sunday Judge: Cindy Vogels - BOB #258

Group Judge: Paula Nykiel - GROUP THREE
****************************************************************************************
Aug 18
Rainer Sporting Dog Show

8/18 - Thursday Judge: Kurt Anderson - SELECT
 
****************************************************************************************
Aug 20 - 21
Olympic KC/Enumclaw, WA/BaRay

8/20 - Saturday Judge: Klaus Anselm - BOB #259

Group Judge: Klaus Anselm - GROUP ONE

BIS JUDGE: Steve Keating

RESERVE BEST IN SHOW #5 US

8/21 - Sunday Judge: Mr LC Abbott - BOB #260
Group Judge: Dr John Reeve-Newson - GROUP TWO
****************************************************************************************
August 28
Sammamish KC/Monroe, WA/BARAY

8/28 - Marrisa Clark -BOB #261
****************************************************************************************
Sept 2 - 3
Hawaian KC/Valley Isle KC/BARAY

9/2 - Saturday AM Judge: Ekarat Sangkunakup - BOB #262

Group Judge: Sharon Derrick - GROUP ONE

9/2 - Saturday PM Judge: Col Joe Purkhiser - BOB #263

Group Judge: Col Joe Purkhiser - GROUP ONE

BIS Judge: Ekarat Sangkunakup

BEST IN SHOW #11 US


9/3 - Sunday Judge: Sharon Derrick - BOB #264
Group Judge: Ekarat Sangkunakup - GROUP ONE
BIS Judge: Sharon Derrick



BEST IN SHOW #12 US
****************************************************************************************
September 10 - 11
Brownsville, OR

9/10 - Saturday Judge: Gloria Kerr - SELECT
Group Judge: Mrs. DL Simmons
9/ 11 - Sunday Judge: Barbara Alderman - SELECT
Group Judge: Barbara Alderman
****************************************************************************************
September 17 - 18
Lebanon, IN/Roy Jones

9/17 - Saturday Judge: Steve Keating - BOB #265
Group Judge: Steve Keating - GROUP THREE
Robert Spritzer - Sunday Judge: SELECT
Group Judge: Robert Spritzer
****************************************************************************************
September 22 - 25
Helena, MT/BARAY

 9/22 - Thursday Judge: Debra Davis - BOB #266
Group Judge: Debra Davis - GROUP THREE
9/23 - fRIDAY Judge: Loraine Bisso - BOB #267

Group Judge: A Santos - GROUP FOUR
9/24 - Saturday Judge: Anne Bolus - BOB #268
Group Judge: Martin Doherty
9/25 - Sunday Judge: Martin Doherty - BOB #269

Group Judge: Anne Bolus - GROUP FOUR
****************************************************************************************
October 1 - 2
Kennewick, WA/Onofrio

10/1- Saturday Judge: Nancy Simmons - BOB #270

Group Judge: Nancy Simmons - GROUP THREE
10/2 - Sunday Judge: Gail Forsythe - BOB #271

Group Judge: Gail Forsythe - GROUP FOUR
****************************************************************************************
October 8 - 9  
Hilo, HI/BARAY

10/8 AM - Saturday Judge: Brent Wright - BOB #272

Group Judge: Harold Pybus - GROUP ONE
10/8 PM - Saturday Judge: BOB #272

Group Judge: Brent wright - GROUP ONE
BIS Judge: Harold Pybus 
RESERVE BEST IN SHOW #6 US 
10/9 AM - Sunday Judge: Rosemary Shoreman - BOB #274
Group Judge: Rosemary Shorman - GROUP ONE
10/9 PM - Sunday Judge: Michael Shorman - BOB #275
Group Judge: Michael Shoreman - GROUP TWO
****************************************************************************************
Skyline Dog Fanciers/Pleasanton, CA
October 21-23

10/21 - Friday Judge: RL Vandiver - BOB #276
Group Judge: Ann Yuhasaz
10/22 - Saturday Judge: Sandra Novacin - SELECT
Group Judge:
10/23 - Sunday Judge: Ann Yuhasz - SELECT
Group Judge:

****************************************************************************************
Sacramento Valley Dog Fanciers/Dixon, Ca/MB-F
October 29-30

10/29 - Saturday Judge: Walter Sommerfelt - BOB #277
Group Judge: Walter Sommerfelt
10/30 - Sunday Judge: Debbie Melgreen - SELECT
Group Judge: Stephanie Hedgepath

****************************************************************************************
Rogue Valley KC/Central Point, OR/MB-F
November 3-6

11/3 - Thursday Judge: Gary Andersen - BOB #278
Group Judge: Anne Katona - GROUP FOUR
11/4 - Friday Judge: Ann Katona - BOB #279
Group Judge: Gary Andersen
11/5 - Saturday Judge: Lorraine Boutwell - BOB #280
Group Judge: Dana Cline
11/6 - Sunday Judge: Dana Cline - SELECT
Group Judge: Lorraine Boutwell

****************************************************************************************
Whidbey Island KC/Monroe, WA/BARAY
November 19-20

11/19 - Saturday Judge: RL Vandiver - BOB #281
Group Judge: RL Vandiver - GROUP THREE
11/20 - Sunday Judge: D M Brown - BOB #282


Group Judge: Dr Karen Ericson - GROUP TWO

****************************************************************************************
Yuma KC/Yuma, AZ/Jack Bradshaw
December 2 - 4

12/2 - Friday Judge: Lorraine Boutwell - BOB #283


Group Judge:  Lorraine Boutwell - GROUP FOUR
12/3 - Saturday Judge: JR Shoemaker - BOB #284
Group Judge: P E Robinson - GROUP THREE
12/4 - Sunday Judge: P E Robinson - BOB #285
Group Judge: R L Robinson - GROUP THREE
****************************************************************************************
Space Coast KC/Bervard KC/Central Florida KC
December 13 - 16

12/13 - Tuesday Judge: Janet Naruska- Nothing


12/14 - Wednesday Judge: John Reeve-Newson - BOB #286 

12/15 - Thursday Judge: Dianne Miller - SELECT

****************************************************************************************
AKC ROYAL CANIN NATIONAL
December 18

Saturday Judge: Marion Lyons - BEST OF BREED - #287

****************************************************************************************
DECEMBER STATS #5 BREED/#1 ALL-BREED/#2 BREED IN CANADA
****************************************************************************************

Comments