2019 - Watch for Kasey

Kasey in 2019
******************************************

Puyallup Valley/Gig Harbor KC/Tacoma KC/Puyallup, WA
January 12 - 14, 2019

1/12 - Saturday - Faye Strauss - NOTHING
Groups - Darren Bowey
1/13 - Sunday - Kathy Forbes - BOB
Group - Leta Graham
1/14 - Monday - Johnny Shoemaker - BOB
Group - Gregory Anderson - NOTHING
*****************************************************************************
Rose City Classic/Portland, OR
January 17 - 20

1/17 - Thursday - Lewis Bayne - BOB
Group - Dr Michael Woods - NOTHING
1/18 - Friday - Jay Richardson - SELECT
Group - Debbie Melgreen -
1/19 - Saturday - Michael Faulkner - SELECT
Group - Michael Faulkner -
1/20 - Sunday - Debbie Melgreen - BOB
Group - Jay Richardson - NOTHING
*****************************************************************************
Linn Co KC/Albany, OR
February 21-24

2/21 - Thursday - Mrs. K Brock - SELECT
Group - Kenneth Berg
2/22 - Friday - Kenneth Berg - SELECT
Group - Dana Cline
2/23 - Saturday - Elliott Weiss - SELECT
Group - 
2/24 - Sunday - Jon Cole - SELECT
Group - Dana Cline
*****************************************************************************
CRUFTS
LONDON, ENGLAND
March 7, 2019

Thursday Gun Dogs
Showed Great 
*****************************************************************************
Peninsula Dog Fanciers/Bremerton, WA
March 23 - 24

3/23 - Saturday - Meridith Cavanana - BOB
Group - Meridith Cavanana
3/24 - Sunday - David Kettridge - BOB
Group - Dr Robert Spritzer
*****************************************************************************
Northern Cali Sporting/Sacramento, CA
April 11 - 12 

4/11 - Thursday - Houston Clark - SELECT
4/12 - Friday - Elizabeth Sweigert - SELECT

*****************************************************************************
Sacramento KC/Sacramento, CA

4/13 - Saturday - Bonnie Threlfall - BOB
Group - Elizabeth Sweigert
4/14 - Sunday - Jamie Hubbard - Absent
Group - 
*****************************************************************************
Auld Lang Syne/Renaissuance Dog/Chilliwack, BC
April 18 - 22

4/18 - Thursday - Mrs W Hamilton-Petkau - BOB
Group - Mrs W Hamilton-Petkau - GROUP TWO
BEST VETERAN IN GROUP

4/19 - Friday - Dr R Chapa Guajardo - BOB
Group -  Dr R Chapa Guajardo - GROUP ONE
 
Dr R Chapa Guajardo 
RESERVE BEST IN SHOW

4/20 - Saturday - Chuck Olvis - BOB
Group - Chuck Olis - GROUP ONE

RESERVE BEST IN SHOW

4/21 - Sunday - Mrs D heck - BOB
Group - Mrs D heck - GROUP ONE

4/22 - Monday - Elizabeth Muthard - BOB
Group - Elizabeth Muthard - GROUP TWO
*****************************************************************************
Klamath Falls, OR
May 9 - 12

5/9 - Thursday - Mel Saranchuk - BOB
Group - Lynda Saranchuk - NOTHING
5/10 - Friday - Lynda Saranchuk - BOB
Group - Mel Saranchuk - NOTHING
5/11 - Saturday - Nicki Riggsbe SELECT
Group -  Nicki Riggsbe 
5/12 - Sunday - David Miller - SELECT
Group - david Miller
*****************************************************************************
Bell Vernon/Mt Baker KC
Lynden, WA
May 17 - 20

5/17 - Friday - Douglas Holloway Jr - SELECT
Group - Douglas Holloway Jr
5/18 - Saturday - Mrs. Sherry Anderson - NOTHING
Group - Raymond Yurick
5/19 - Sunday - Margaret Jones - BOB
Group - Margaret Jones
5/20 - Monday - Cindy Lane - BOB
Group - Kerry Lee

*****************************************************************************
Spokane KC/Coeur D Alene DF
Spokane,WA/CDA, ID
May 25 - 28

5/25 - Saturday - Sharol Candace Way - SELECT
Group - Walter Sommerfelt - NOTHING
5/26 - Sunday - Robert Ennis - BOB

Group - Sharol Candace Way - GROUP ONE

5/27 - Monday - Elizabeth Muthard - BOB
Group - Chuck Olivis - NOTHING

5/28 - Tuesday - Richard lewis - NOTHING
Group - Richard Lewis
*****************************************************************************
Flat-Coated Retriever Society of America - National Specialty
Albany, OR
June 17 - 21

6/17 - Monday
 Welcome Party
Ring Of Honor
 
6/18 - Tuesday
Veteran Sweeps - Judy Gladson

Gun Dog Sweeps - Barb Krieger - Fourth Place

6/18 - Wednesday
Dog Classes
Black Dog Casino

6/19 - Thursday
Bitch Classes
Frey & Claire (Kasey X Maaya pups)

6/20 - Friday
BOB - Judge - Helen Szostak - SELECT DOG
Judge and Team Kasey

Stud Dog - Fourth Place
Banquet
 
****************************************************************************
Flat-Coated Retriever Society of Canada - National Specialty
Windward Sporting Show/Evelyn Kenny KC
Trochu, Alberta  
July 11 - 14


7/11 - Thursday
 Westwind Sporting Show Veteran Sweeps - Merla Thompson - BEST VETERAN

All-Breed - Kim Blanc - SELECT

 FCRSC - Veteran Sweeps - SECOND

7/12 - Friday
 Westwind Sporting Show - Honey Glendenning - SELECT
Westwind Sporting Show - Honey Glendenning - BEST VETERAN

All-Breed - Raymond Yurick - SELECT
All-Breed - Raymond Yurick - BEST VETERAN 
Raymond Yurick - BEST VETERAN IN GROUP
All-Breed Veteran Sweeps - Tempest Deptuch - BEST VETERAN


7/13 - Saturday
FCRSC NATIONAL - NOTHING

All-Breed - Chuck Olvis - BOB
GROUP TWO
All-Breed - Chuck Olvis - BEST VETERAN
Chuck Olvis - BEST VETERAN IN GROUP
 BEST VETERAN IN SHOW
FCRSC - Banquet

7/14 - Sunday 
All-Breed - Tempest Deptuch - SELECT

Retriever Limited Show - Dr Sylvia Kerr - SELECT
  Dr Sylvia Kerr - BEST VETERAN
 BEST VETERAN IN SHOW
Dr Sylvia Kerr - BEST GUN DOG
BEST GUN DOG IN SHOW
*****************************************************************************
Portland KC
Portland, OR
July 21-22

Saturday - BEST OP
Group - Kitty Stiedel
Sunday - Kitty Stiedel - BEST OP
Group - 
*****************************************************************************
Hurricane Ridge KC
Sequim, WA
July 26-28

7/26 - Friday - Judith Brown - BOB
Group - Bruce Fraser - GROUP TWO
7/27 - Saturday - Bruce Fraser - BOB (Supported Entry)
Gun Dog - BEST GUN DOG
Veteran - BEST VETERAN
Group - Nancy Simmons - GROUP ONE
7/28 - Sunday - Delores Burkholder - SELECT
Group - Delores Burkholder 
****************************************************************************
Alberta KC
Calgary,AB
August 1-5

Limited Sporting Show
8/1 - Thursday
 Carlos Quinones - BOB
Best Veteran In Sweeps

8/2 - Friday
Group - Group One
Patricia Nemirovsky de - Best Veteran In Group
 
Ramundo Lo
RESERVE BEST IN SHOW

8/3 -  Saturday
Micheal Yates - BOB
Group - NOTHING
Micheal Yates - Best Veteran
 Betty Anne Stenmark - Best Veteran in Group
  
Carlos Quinones
BEST VETERAN IN SHOW

8/4 - Sunday 
Raymundo Lo - BOB
Group - GROUP ONE
Raymundo Lo - Best Veteran
Raymundo Lo - Best Veteran In Group

8/5 - Monday
  Joanne Paulk - BOB
Group - NOTHING
Joanne Paulk - Best Veteran
*****************************************************************************
Sammamish KC/Snohomish, WA
August 10-11

8/10 - Saturday - Joyce Vanek - BOB
Group - Joyce Vanek - GROUP TWO
 
8/11 - Sunday - Joy Brewster  - SELECT 
Group - Joy Brewster
*****************************************************************************
Rainer Sporting/Enumclaw,WA
August 14 - 15

8/14 - Wednesday - Masiki Shimitzu - NOTHING
Group
8/15 - Thursday - Veteran Sweeps - Sandra Olsen - BEST VETERAN
Veteran Sweeps Group - Stacey Davis - NOTHING 
8/15 - Thursday - Kieko Shimitzu - SELECT
Group
*****************************************************************************
Olympic KC/Enumclaw,WA
August 17 - 18

8/17 - Saturday - Barbara Alderman
Group -
8/18 - Sunday - 
Group - 
****************************************************************************
Comments