Stats For 2012
*********************************************
 
 
January 14-16 Sammash/Puyallup/Tacoma KC/Puyallup,WA/BaRay
 
Jan. 14- Saturday Judge: Marsha Hall Brown - BOB
Group Judge: Mr. Kenneth W. Clemons - Dumped
Jan. 15- Sunday Judge: Mrs. Bernadette F. Cox - BOB 
Group Judge: Mrs. Bernadette F. Cox - Made The Cut
Jan. 16- Monday Judge: Ms. Charlene Trost - No Show Due to Weather         
*****************************************************************************************************************
January 19-22 Tualtatin/Dog Fanciers AssociationKC/
 
Jan. 19- Thursday Judge: Mrs. Honey Anne Glendinning - Nothing
Group Judge: Dana P. Cline
 Jan. 20- Friday Judge: Dana P. Cline - BOB
 Group Judge:Mr. Jay Richardson - Made the Cut
  Jan. 21- Saturday Judge: Mr. David W Flanagan - BOS
  Group Judge: Mrs. Paula Nykiel
Jan. 22- Sunday Judge: Mr. Carl Gene Liepmann - BOB
 
Group Judge: Mr. Carl Gene Liepmann - GROUP 3
*****************************************************************************************************************
 January 31, 2012 Stats #1 Breed/#2 All-Breed 
*****************************************************************************************************************
Feburary 14, 2012 Westminster KC/New York City,NY/MB-F
 
 Tuesday Judge: Mr. Walter J. Sommerfelt - BOB
Group Judge: Mr. Terry Stacy - Did not make the cut
****************************************************************************************************************
Feburary 29, 2012 Stats #2 Breed/#2 All-Breed
*****************************************************************************************************************
March 10 - 11 Seattle KC/Seattle,Wa/BaRay Event Services
 
Mar. 10 - Saturday Judge: Mr. Richard G Beauchamp - Best Opposite
Saturday Group Judge: Mrs. Noreen C Cartwright
Mar. 11 - Sunday:  Mrs. Noreen C Cartwright - Select
Sunday Group Judge: Mr. William R Russell
*****************************************************************************************************************
March 24-25 Tanana KC/Alaska KC/Anchorage,AK/Onofrio
 
Mar. 24 - Saturday Judge: Mrs. Patricia V Trotter - BOB
Saturday Group Judge: Mr. Charles E Trotter - GROUP 2
Mar. 25 - Sunday Judge: Mrs. Gloria Geringer  - BOB
Sunday Group Judge: Mrs. Patricia V Trotter - GROUP 4
****************************************************************************************************************
March 31
"HAPPY 9TH BIRTHDAY KOBY"
*****************************************************************************************************************
March 31, 2012
Passed Canine Good Citizen
*****************************************************************************************************************
March 31-April 1 Chintimini KC/Albany,OR/Onofrio
 
Mar. 31 - Saturday (Veteran 9-11yrs) Judge: Mr. Kenneth A. Buxton - SECOND
Mar. 31 - Saturday (Veteran 9-11yrs Sweeps) Judge: MR ROLAND HACHTEL BEST VETERAN
Saturday Group Judge: Mr. Nathaniel Horn
April 1 - Sunday (Veteran 9-11yrs) Judge: Mr. Laurence J. Libeu - BOB
Sunday Group Judge: Ms. Peggy Beisel-McIlwaine - MADE THE CUT
*****************************************************************************************************************
March 31, 2012 Stats #4 Breed/#3 All-Breed
*****************************************************************************************************************
April 20-21 Palousa Hills KC/Lewiston,WA/ MB-F
Friday - April 20 Judge: Mr. Charles E Trotter - BOB
Friday - Group Judge: Mr. Charles E Trotter - Nothing
Saturday - April 21 Judge: Mr. Roger R Hartinger - Select
Saturday - Group Judge: Mrs. Patricia V Trotter
 
April 22-23 Lewis-Clark KC/Lewiston,WA/MB-F
Sunday - April 22 Judge: Mrs. Patricia V Trotter - Select
Sunday - Group Judge: Mr. Robert Stein
Monday - April 23 Judge: Mrs. Paula Hartinger - BOB
Monday - Group Judge: Mrs. Paula Hartinger - GROUP 4
****************************************************************************************************************
 April 30, 2012 Stats # 4 Breed/# 3 All-Breed
 *****************************************************************************************************************
May 26 Hunt Test/Savey Island,OR - Leg #1 of 4 - Passed
May 27 Hunt Test/Savey Island,OR - Leg #2 of 4 - Passed
*****************************************************************************************************************
May 31, 2012 Stats # 6 Breed/# 3 All-Breed
 *****************************************************************************************************************
June 2 Hunt Test/Spokane,WA - Leg #3 of 4 - Passed
June 3 Hunt Test/Spokane,WA - Leg #4 of 4 - Passed
June 3, 2012 finished his Junior Hunter Title
 ****************************************************************************************************************
June 30, 2012 Stats # 8 Breed/# 4 All-Breed
*****************************************************************************************************************
July 19-20 Flat-Coated Retriever Canadian National/Aldergrove BC
Thursday - Veterans Sweeps - Judge: David Hutchison - 3rd Place
Friday - Best of Breed - Judge: Brenda Hutchison - Made 1st cut
Friday - Stud Dog - Judge: David Hutchison - BEST STUD DOG
*****************************************************************************************************************
July 21-22 Sporting Dog Spectacular/Abbotsford,BC/Western Dog Shows

Veterans Sweeps Judge:Mr D Gignac

Saturday - Judge: Dr D Smith Massey  - BOB
 
Saturday Group Judge: Dr -
Group 2
Sunday - Judge: Sydney Marx - BOB
Sunday Group Judge: Sydney Marx - Made the Cut
*****************************************************************************************************************
July 31, 2012 Stats #9 Breed/#5 All-Breed/#3 Breed in Canada
*****************************************************************************************************************
August 11-12 Nisqually KC/Lacey, WA/BaRay Event Services
Saturday - Judge: Dr. Ronald I Spritzer - Select
Saturday - Group Judge: Dr. Ronald I Spritzer
Sunday - Judge: Mr. Tomas Gomez - Select
Sunday Group Judge: Mr. Tomas Gomez
*****************************************************************************************************************
August 16 Rainer Sporting Dog Show/Enumclaw, WA/Patricia Shaw Events
Gun Dog Judge: Mrs. Kay Reamensnyder - Best FC Gun Dog
Gun Dog Group - Mrs Debra Davis - Nothing
Thursday - Judge: Mr. Jeffrey G Pepper - Nothing
Thursday - Group Judge: Mrs. Marilyn C Spacht
*****************************************************************************************************************
August 18-19 Olympic KC/Emumclaw, WA/Onofrio
Saturday - Judge: Ms. Gloria Kerr - Nothing
Saturday - Group Judge: Mr. George E Marquis
Sunday - Judge: Mr. Frank J Washabaugh - Select
Sunday - Group Judge: Ms. Gloria Kerr
*****************************************************************************************************************
August 26 Samamish KC/Redmond, WA/BaRay
Sunday - Judge: Mrs. Carol C Sommerfelt - BOB
Sunday - Group Judge: Alan S Ewles - Nothing
******************************************************************************************************************
August 31, 2012 Stats #9 Breed/#6 All-Breed/#3 Breed in Canada
******************************************************************************************************************
August 31-September 4 Kamloops & Distric KC/Kamloops,BC/Western Dog Shows
Friday - BOB
Saturday - BOB
Sunday - BOB
Sunday -
Group 2 
Monday - Nothing
  ...... this was Koby's last show he has passed away, and went over the Rainbow Bridge to be with his brother's Rudy and Micky
*****************************************************************************************************************
September 30, 2012 Stats #9 Breed/#6 All-Breed/#3 Breed in Canada
*****************************************************************************************************************
 
You will forever be remembered my boy!!
 
************************************************************************
Koby continues to stay in the Top 25 to finish off 2012
He was invited to the Eukanuba National for AKC Honor Roll Gold Grand Champion as well as the AKC TOP 25 Flat-Coat finished #9 (as of September 26)
 
 October 31, 2012 Stats #9 Breed/#6 All-Breed/#3 Breed in Canada
November 30, 2012 Stats #12 Breed/#9 All-Breed
December 31, 2012 Stats #  Breed/#  All-Breed