Stats For 2008

~~~Dec. 1, 2007 KOBY WON BREED AT  THE EUKANUBA NATIONAL CHAMPIONSHIPS~~~

                                                                               

                                       ~  AS OF DEC. 31, 2007-KOBY IS #5 BREED / #2 ALL BREED ~ *

               ******************************************************************************************

                                                              ~~~~~~ 2008 SHOWS~~~~~~~ 

                 ***************************************************************************************

Jan 11-13 / Western Washington Cluster /Puyallup, WA /Kevin Rogers Dog Shows

 Friday -  Judge: William Geswiler -         ~0~

 Saturday - Judge: Lawrence Sinclair -        ~0~

 

 Sunday - Judge: Honey Ann Glendinning - BOB

                                  ******************************************************************************************************************

Jan 18-21 / Dog Fanciers Association of Oregon / Portland, OR / Onofrio Dog Shows

  Friday - Judge: Desmond Murphy - BOB

  Saturday - Judge: Edward Lyons Jr - BOB

  Sunday - Judge: Linda More - BOB

 Monday - Judge:  Bud Didonato - BOB                                      

 Monday - Judge:  Desmond Murphy - GROUP SECOND

 *****************************************************************************************************************

                                        ~  AS OF JAN. 31 2008 - KOBY is #1 BREED / #2 ALL BREED  ~ *

******************************************************************************************************************

Feb. 11-12 / Westminster Kennel Club / New York, NY / Onofrio Dog Shows

 Tuesday - Judge: Guy Spaglo -        ~0~

                                              ~Koby made the cut~

******************************************************************************************************************

 Feb. 17-18 / Santa Clara Valley Kennel / San Jose, Ca / MB-F Inc.

 2/17 - Sunday - Judge: Everett Dean Jr - BOB

 2/18 - Monday - Judge: Carol Tobin Murray -      ~0~

******************************************************************************************************************

Feb. 23-24 /Silver Bay kennel Club / Del Mar, Ca / Jack Bradshaw Dog    

 2/23 - Saturday - Judge: Wanda Spediacci -        ~0~

 2/24 - Sunday - Judge: Eva Berg         ~0~                                                                              

******************************************************************************************************************

                               ~  AS OF FEB. 29, 2008 - KOBY is #2 BREED / #2 ALL BREED  ~ *                                                 

******************************************************************************************************************

Mar. 8-9 / Seattle Kennel Club/ Seattle,Wa/BaRay Event Services 

3/8 -  Saturday - Judge:  Carla Mathies - BOB                                        

 3/9 - Sunday - Judge: Donna Cole - BOB

 Sunday - Judge: Karen Wilson - GROUP FORTH

******************************************************************************************************************

Mar. 15-16/Chintimini Kennel Club/Albany,Or/Onofrio Dog Shows

 3/15 - Saturday - Judge: Dr Elliot More - BOB

 3/16 - Sunday - Judge: Everett  Dean Jr - BOB

******************************************************************************************************************

Mar. 22-23/Peninsula Dog Fanciers/Bremerton,Wa/Onofrio Dog Shows

 3/22 - Saturday - Judge: Donald Booxbaum -          ~0~

 3/23 - Sunday - Judge: Mr. Gary Andersen - BOB

******************************************************************************************************************

~  AS OF MARCH 31, 2008 - KOBY is # 2 BREED /# 3 ALL BREED  ~

 *****************************************************************************************************************

Apr. 5-6/Timberland Valley Dog Fanciers/Elma, Wa/Onofrio Dog Shows..........

                                      4/5 - Saturday - Judge: Mr. Douglas Johnson -     ~0~

  4/6 -  Sunday - Judge: Mrs. Nancy Liebes - BOB

  Sunday - Judge: Carole Beattie - GROUP THIRD

***********************************************************************************************

Apr. 7-11 / National Flat-Coat Specialty/Albany,OR/Onofrio Dog Shows...........

Apr. 7th Veterans Sweeps/ Apr. 9th Veterans Class/Apr. 11th Best Of Breed competition and Stud dog    

 Monday - Judge: Ms Kate Barton - Micky SECOND in Veterans Sweeps

Wednesday - Judge: Mrs. Shirley "Charlie" Fippin - Micky won FIRST in Veterans 9-11 yeard old

Friday - Judge: Mrs. Shirley Fippin         ~0~                                  

******************************************************************************************************************

 Apr. 12-13 / Ephrata-Moses lake/Moses Lake,WA/MB-F ..............

  4/12 - Saturday - Judge: Mrs. Linda M. Riedel - BOB

  Saturday - Judge: Mrs. Linda M. Riedel - GROUP FIRST

 

  4/13 - Sunday - Mrs. Ainslie Mills - BOB

 Sunday - Mrs. Ainslie Mills - GROUP SECOND

***********************************************************************************************

Apr. 18-21 / Lewis-Clark Kennel Club/Lewiston,ID/MB-F................

4/18 - Friday - Judge: Mrs. Elaine E. Mathis - BOB

4/19 - Saturday - Judge: Mr. Eugene Blake - BOB

 

4/20 - Sunday - Judge: Mrs. Martha M. Olmos-Ollivier - BOB

Sunday - Judge: Mrs. Martha M. Olmos-Ollivier - GROUP SECOND

4/21 - Monday - Judge: Mr. Robert J. Shreve - BOB

Monday - Judge: Mr. Eugene Blake - GROUP FORTH

***********************************************************************************************

Apr. 26-27 / Walla Walla Kennel Club/Walla Walla, WA/MB-F...........

4/26 - Saturday - Judge: Mr. Henry (Hank) Williams - BOB

Saturday - Mrs. Suzanne Dillin - GROUP SECOND

 

4/27 - Sunday - Judge: Mrs. Suzanne Dillin - BOB

Sunday - Judge: Mrs. Phyllis M. Wolfish - GROUP THIRD

***********************************************************************************************

                                          ~ AS OF APRIL 30, 2008 KOBY is #2  BREED / #3  ALL BREED ~ *

******************************************************************************************************************

May 1-4 / Utah Valley Kennel Club/South Jordan, UT/Onofrio Dog Shows............

5/1 - Thursday - Judge: Mrs. Jean Fournier - BOB

Thursday - Judge: Mrs. jean Fournier - GROUP FORTH

 

 5/2 - Friday - Judge: Mrs. Loraine Boutwell         ~0~

 

5/3 - Saturday - Judge: Mr. Guy Jeavons - BOB

Saturday - Judge: Mr. Guy Jeavons - GROUP SECOND

 

5/4 - Sunday - Judge:  Mrs. Susan Riese - BOB

Sunday - Judge: Mrs. Paula Hartinger - GROUP ONE

 

Sunday - Judge: Mr. Roger Hartinger - BEST IN SHOW (BIS)

 

******************************************************************************************************************

May 8-11 /Klamath Dog Fanciers Inc. /Klamath Falls, OR/MB-F Inc......................

5/8 - Thursday - Judge: Mr. Jon R. Cole - BOB

 Group - Judge: Mr. Jon Cole - GROUP SECOND

5/9 - Friday - Judge: Mr. Robert Stein - BOB

5/10 - Saturday - Judge: Mr. William Bergum - BOB

5/11 - Sunday - Judge: Mr. Lester R. Mapes - BOB

******************************************************************************************************************

May 17-18 / Mt. Baker kennel Club/Lynden, WA/BaRay Event Services..............

5/17 - Saturday - Judge: Mr. Dale Simmons - BOB

Saturday -  Judge: Mrs. Eva Berg - GROUP ONE

 5/18 - Sunday -  Judge: Mrs. Eva Berg - BOB 

******************************************************************************************************************

May 23 / Antelope Valley Kennel Club /Pomona,Ca/Jack Bradshaw......................

5/23 - Friday - Judge: Mr. Ronald Menaker - BOB

Friday - Judge: Mrs. Noreen Cartwright - GROUP ONE

***********************************************************************************************

May 24 / San Fernando Kennel Club/Pomona,Ca/Jack Bradshaw...........................

5/24 - Saturday - Judge: Dana Cline - BOS

******************************************************************************************************************

May 25  / San Gabriel Kennel Club/Pomona,Ca/Jack Bradshaw...............................

5/25 - Sunday - Judge: Mr. Jeffrey Pepper -         ~0~

******************************************************************************************************************

May 26 / Los Encinos Kennel Club/Pomona,Ca/Jack Bradshaw...............................

5/26 - Monday - Judge: Denys Janssen -            ~0~

******************************************************************************************************************

May 31 - June 1 / Kennel Club of Pasadena / Pasadena,Ca / Jack Bradshaw.................

5/31 - Saturday - Judge: Mr. Louis Auslander - BOB

6/1 - Sunday - Judge: Mrs. Betty Stites - BOB 

 Sunday - Judge: Dr. Ronald Spritzer - GROUP FORTH

***********************************************************************************************

                                  ~ AS OF MAY 31, 2008 KOBY is #2  BREED / #2  ALL  BREED* ~

***********************************************************************************************

 June 7-8 / Puyallup Valley Dog Fanciers/Puyallup,Wa/Kevin Rodgers Dog Shows....

6/7 - Saturday - Judge: Ms. Lisa Weiss - BOB

 Saturday - Judge: Ronald Spritzer - GROUP SECOND

 

 6/8 - Sunday -  Judge: Dr. Ronald Spritzer - BOB

 Sunday Group  Judge: Mrs. Judith Goodin - GROUP SECOND

***********************************************************************************************

June 10-24 - Filer, Blackfoot Idaho/Billings, Great Falls, Missoula Montana Circuit....

Filer, Idaho....

6/10 - Tuesday - Judge: Eugene Blake -      ~0~

6/11 - Wednesday - Judge:  Mr. Charles Trotter - BOB

 Wednesday  Group  Judge:  Dr. Lee Anthony Reasin - GROUP FORTH

 

                                             ********************************

Blackfoot, Idaho....

6/12 - Thursday - Judge: Mr. Richard G Beauchamp - BOB

6/13 - Friday - Judge: Miss Dolores Maltz - BOB

6/14 - Saturday - Judge: Mr Charles Hunt - BOS

6/15 - Sunday - Judge: Mrs. Nancy Byrd -    ~0~

                                          ********************************

Billings, Montana....

6/17 - Tuesday - Judge: Dr. Ronald Spritzer - BOB

6/18 - Wednesday - Judge:  Dr. Steve Keating - BOB

Wednesday Group Judge:  Dr. Ronald Spritzer - GROUP ONE


6/19 - Thursday - Judge:  Mrs. Michelle Billings - BOB

Thursday Group Judge : Mrs. Michelle Billings - GROUP SECOND

                                       ************************************

Great Falls, Montana....

6/20 - Friday - Judge: Dr. Harry Smith Jr     ~0~

6/21 - Saturday - Judge: Mr. Richard Byrd - BOB   (100th Best of Breed)

                                      ( Koby has achevied his 100th BOB win today Saturday June 21, 2008 )          

                                     ************************************

Missoula, Montana....                                   

6/22 - Sunday - Judge: Mrs. Bernadette Cox  ~0~

6/23 - Monday - Judge: Mrs. Keke Kahn - BOB

6/24 - Tuesday - Judge: Mr. Elliott Weiss -  BOB

***********************************************************************************************

June 28-29 - Bell Vernon Kennel Club/ Mt Vernon, Wa/BaRay Event Services..........

 6/28 - Saturday - Judge:  Mr. William Bergum -  BOB

Saturday Group Judge:  Mr. William  Bergum  -  GROUP  SECOND

 6/29 - Sunday - Judge: Mrs. Carla Mathies - BOB

******************************************************************************************************************

                    ~   AS OF JUNE 30, 2008 KOBY is #2  BREED (only 6 pts away from #1)/ #1  ALL BREED*  ~

 *****************************************************************************************************************

July 5-6 - Inland Empire Kennel Club / Spokane,Wa / Onofrio Dog Shows.................

7/5 -Saturday - Judge: Mr. Jerry Watson - BOB

Saturday Group Judge: Harold Pybus - GROUP THIRD

7/6 - Sunday - Judge: Harold Pybus - BOB

Sunday Group Judge: Mr. Jerry Watson - GROUP ONE

******************************************************************************************************************

July 12-13 -  Roaring Fork Kennel Club / Eagle, CO / Onofrio Dog Shows...................

 7/12 - Saturday - Judge: Keke Kahn - BOB

 Saturday Group Judge: Keke Kahn - GROUP ONE


 7/13 - Sunday - Dr. Harry Smith Jr - BOB

 Sunday Group Judge: Harry Smith - GROUP THIRD 

***********************************************************************************************

 July 19-20  - Portland Kennel Club/Portland,Or/Onofrio Dog Shows.......................

7/19 - Saturday - Judge: Mr. Carl Gene Liepmann - BOB

 Saturday Group Judge: Carl Gene Liepman - GROUP SECOND


7/20 - Sunday - Judge: Mr. James S. Covey - BOB  

******************************************************************************************************************

July 26-27 -  Waukesha Kennel Club/Waukesha,Wi /Onofrio Dog Shows...................

7/26 - Saturday Judge:  James S. Covey - BOB

7/27 - Sunday Judge:  Mr Walter Sommerfelt - BOB

******************************************************************************************************************

July 28-29 - Burlington Wisconsin Kennel Club/Elkhorn,MI/MB-F..........................

7/28 - Monday Judge:  Mrs. Barbara Dempsey Alderman - BOB

7/29 - Tuesday Judge:  Mr. Richard Paquette - BOB

Tuesday Group Judge - Mrs. Barbara Dempsey Alderman - GROUP SECOND

****************************************************************************************************************** 

~  AS OF  JULY 31, 2008 KOBY is #2  BREED / #1  ALL BREED*  ~

             ***********************************************************************************************

 August 9-10 - South Bay Kennel Club/Torrance,CA/Jack Bradshaw Dog Shows........

8/9 - Saturday Judge:  Mr. J Donald Jones   ~0~

8/10 - Sunday Judge:  Mrs. Adelene Pardo - BOB

            ***********************************************************************************************

 August 14-17 - Lake County Kennel Club of Northern Ca./Santa Rosa,CA/MB-F Dog Shows.....

8/14 - Thursday Judge: Mr. Thomas Tracy - BOB

8/15 - Friday Judge:  Mrs. Carla Mathies  ~0~

8/16 - Saturday Judge:   Mrs. Judy A Doniere  ~0~

8/17 - Sunday Judge:  Mrs. Marsha Hall Brown - BOB

******************************************************************************************************************

 August 23-24 - Simi Valley Kennel Club/Santa Barbara,CA/Jack Bradshaw Dog Shows.............

8/22 - Friday Judge: Mrs. Eva Berg - BOB

8/23 - Saturday Judge: Mr. Laurent Pickard ~0~ 

8/24 - Sunday Judge: Mrs. Sue Goldberg  ~0~ 

******************************************************************************************************************

 August 30-31 - Longview-Kelso Kennel Club/St. Helens,Or/ MB-F Dog Shows..........................

 8/30 - Saturday Judge: Mrs. Margretta Patterson-Kaufman  ~0~

 8/31 - Sunday Judge:  Mr. Dana Cline - BOS

******************************************************************************************************************

                                ~  AS OF AUGUST 31, 2008 KOBY is #2 BREED / #1 ALL BREED*  ~

 ***************************************************************************************************************** 

September 4-7 - Eugene Kennel Club/Eugene,OR/Kevin Rogers Kennel Club.............................

9/4 - Thursday Judge: Dr Lee Reasin -BOB

Thursday Group Judge: Dr Lee Reasin - GROUP FORTH

 

  9/5 - Friday Judge: Mrs Kimberly Meridith-Cavanna - BOB

9/6 - Saturday Judge: Ms Barbara Young - BOB

9/7 - Sunday Judge: Mrs Carol Esterkin - BOB

 ***************************************************************************************************************** 

 September 13-14 - Wenatchee KC/Wenatchee,WA/BaRay Events...............................................

 9/13 - Saturday Judge: Mrs Wendy G. Willhauck - BOB

 9/14 - Sunday Judge: Mr. Thomas J. Tracy - BOB

Sunday Group Judge: Mr. Thomas Tracy - GROUP THIRD

 **********************************************************************************************

 September 20-21 - Gig Harbor KC/Shelton,WA/MB-F.................................................................

9/20 - Saturday Judge: Mr Lawerence Sinclair - BOB

9/21 - Sunday Judge: Mr. James Reynolds - BOB

Sunday Group Judge: Mrs. Patricia Trotter - GROUP FOURTH

 **********************************************************************************************

 September 25-28 - Kanadasage/Finger Lakes/Elmira /Onondage KC/Romulus, NY/Jim Rau Dog Show...

9/25 - Thursday Judge: Dyane Baldwin - BOB

9/26 - Friday Judge: Desmond Murphy - BOB

9/27 - Saturday Judge:  Steve Keating - BOB

9/28 - Sunday Judge:  Carol Beattie - BOB

 *****************************************************************************************************************

                                   ~  AS OF SEPTEMBER 30, 2008 KOBY is #2 BREED / #2 ALL-BREED*   ~

 ***************************************************************************************************************** 

 October 9-12  - Idaho Capital City KC/Boise,ID/Onofrio Dog Shows.........................................

10/9 - Thursday Judge: Mr. Robert L Vandiver -  ~0~

10/10 - Friday Judge: Donald J Emslie -  ~0~

10/11 - Saturday Judge: Mr Lester Mapes -  ~0~

10/12 - Sunday Judge: Mrs Paula Nykiel -  ~0~

 *****************************************************************************************************************

 October 19-20 - Del Valle Dog Club of Livermore/Pleasanton,Ca/MB-F..........

10/19 - Sunday Judge: Mr T H Bradley, lll -   ~0~

10/20 - Monday Judge: Mr M H Faulkner -   ~0~

 *****************************************************************************************************************

October 25-26 - Vancouver Kennel Club/Ridgefield,WA/Onofrio Dog Shows...........................

10/25 - Saturday Judge: Dr Sylvia J Kerr - BOB

10/26 - Sunday Judge: Mr Walter Pinsker - BOB

 *****************************************************************************************************************

October 31- Bald Eagle KC/Bloomsburg,PA/Jim Rau Dog Shows...............

10/31 - Friday Judge: Mr. Frank Washabaugh - BOB

Friday Group Judge: Mr. Frank Washabaugh - GROUP SECOND

 *****************************************************************************************************************

                               ~  AS OF OCTOBER 31, 2008 KOBY IS # 2  BREED / # 2   ALL BREED*  ~

 ***************************************************************************************************************** 

 November 1-2 - Back Mountain KC/Bloomsburg,PA/Jim Rau Dog Shows....................

11/1 - Saturday Judge: Mrs. Karen Ashe -   ~0~

11/2 - Sunday Judge: Desmond Murphy - BOB

 *****************************************************************************************************************                    November 8-9 - Willamette Valley KC/Salem,OR/Onofrio Dog Shows..................................

11/8 - Saturday Judge: Mr. James Burns  ~0~

11/9 - Sunday Judge: Mrs. Linda Riedel  ~0~

 ***************************************************************************************************************** November  November 14- Northeastern Maryland KC/West Friendship,MD/MB-F................................

11/14 - Friday Judge: Mr Thomas Feneis  ~0~

******************************************************************************************************************  November 15 - Chesapeake KC/West Friendship,MD/MB-F.................................................

11/15 - Saturday Judge: Mr. Kurt Anderson  ~0~

 *****************************************************************************************************************

 November 16 - Upper Marlboro KC/West Friendship KC/MB-F.........................

11/16 -  Sunday  Judge:  Mrs Cornelia Howard  ~0~

 *****************************************************************************************************************

November 21-22 - Golden Valley KC/Turlock,CA/Jack Bradshaw.............................................

 11/21 - Friday - Judge: Mrs. Jeanette McGinnis  ~0~

 11/22 - Saturday - Judge: Mr. FM MacDonald  ~0~

 *****************************************************************************************************************

November 23-24 - San Joaquin KC/Stockton,CA/MB-F.........................................................

 11/23 - Sunday - Judge: Mr. Lowell Davis   ~0~

 11/24 - Monday - Judge: Mrs. Suzanne Dillin  ~0~

****************************************************************************************************************** 

                               ~  AS OF NOVEMBER 30,2008  KOBY is #2  BREED / #2  ALL-BREED*  ~ 

 *****************************************************************************************************************

   December 6 - Greater Clark Co. KC/Ridgefield,WA/Onofrio Dog Shows.................................

    12/6 - Saturday - Judge: Mrs. Christina Hubbell       ~0~

******************************************************************************************************************

                         ~  AS OF DECEMBER 31, 2008 KOBY is #3 BREED / #2 ALL-BREED*  ~

 *****************************************************************************************************************

THANK YOU FOR WATCHING AND SUPPORTING  KOBY FOR 2008 

 *****************************************************************************************************************

FINISHED WITH A TOTAL OF 107 SHOWS
 
 BOB - BEST OF BREED
 BOS - BEST OPPOSITE SEX
 * PER THE AMERCAN KENNEL CLUB STATISTICS